Türkiye’de Hayvan Olmak!
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

Türkiye’de Hayvan Olmak!

Türkiye’de Hayvan Olmak!

Bu güzel yazının eseri sevgili Zeliha Karaca’ya sonsuz teşekkür ediyoruz.

Türkiye’de köpek veya kedi olmak büyük bir sıkıntıdır. Eğer kediysen her an bir otomobilin altında kalman mümkün, eğer kediysen her an bir kendini bilmez tarafından tekme yiyebilirsin, eğer kediysen biri seni sebepsiz yere boğazlayabilir, sırf zevk için kuyruğunu bile kesebilirler. Eğer sen kediysen.

Tabi ki köpek olmakta bütünüyle bir rezillik. Sokaktaki köpekleri sevmek, başını okşamak, onlara bakmak, karnını doyurmak büyük bir hadise. Kapının önüne konulan bir kap yemek, bir kap su hayvan düşmanlarını çileden çıkarmaya yeter. Sanki dünya yalnızca insanlar için varmış gibi. Hatta bazı kendini bilmezlerin köpeğin kuyruğunu ya da kulağını kestiğini görmeniz mümkün. Bu da ayrı bir cehalet. Oysa ki bilmezler mi ki, o hayvan kulaksız ve kuyruksuz olması gerekse Allah (c.c.) öyle yaratmasını da bilirdi. Tüm cehaleti ve hadsizliğiyle insanoğlu buna bile müdahale edip şeklini değiştirme gereği duyuyor.

Belediyelerimizin ise bu dostlarımıza reva gördüğü bakımevi adı altında tam bir cezaevidir. Bu bakımevleri günümüzde neredeyse bütün şehirlerde ve ilçelerde bulunmaktadır. Yaz aylarında sıcaktan harap olan bu dilsiz zavallı dostlarımız, kış aylarında ise soğukla savaşmaktadırlar. Bir çoğu da kışı atlatamayıp hayata gözlerini yummaktadır.

Bu zavallı hayvanların kısacık yaşamları da bunca acı çekmelerinden bütünüyle belediyeler sorumludur. Çevre vergilerinin belirli bir kısmı kimsesiz hayvanların yaşamını iyileştirmek için harcanması gerekirken o paranın nereye nasıl harcandığı bilinmemektedir. Belediyelerin bakımevlerinde Veteriner adı altında çalışan görevliler bir kısırlaştırma bile yapmadıkları gibi ameliyat sırasında katledilen köpeklerin sayısı bilinmemektedir. Türkiye’de sokaklarda uyuz köpekler bulunmaktadır. Belediyenin görevi olduğu halde yapmadığı bakım ve tedavileri hayvan severler kendi cebinden yaptırmaktadır.

Türkiye’de sahipsiz hayvan toplayıcıları 5199 Sayılı Hayvan Hakları Yasasına göre aşıları yapılan ve kısırlaştırılan köpekleri aldıkları yere bırakmaları gerekirken, şehir merkezinden uzak yerlere bıraktıkları bilinmektedir. Bu merhametsizliğin sebebi yasalarımızda olan açıklardır. Bir an önce devletimiz Hayvan Hakları Yasasını yeniden düzenlemeli ve tüm hayvan dostlarımızı kapsayacak şekilde iyileştirmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir