Satın Alma Sahiplen!
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

Satın Alma Sahiplen!

Satın Alma Sahiplen!

Hayvanlarda aynı insanlar gibi Allah’ın kullarıdır. İnsanlar ve hayvanlar arasındaki en temel fark, bizim kuruyup kollamamıza muhtaç olmaları ve eğer biz vermezsek kendi çabalarıyla yiyecek bulmakta oldukça zorlanmalarıdır. İçinde bulunduğumuz hayat şartları, metropolleşen dünyayla birlikte onların tüm yaşam alanlarını gasp etmiş, doğal yaşam haklarını ellerinden alıp bizlerle birlikte yaşamalarını bile çok görmekteyiz.

Yaz aylarında açlık ve susuzlukla, kış aylarında ise soğukta donma tehlikesiyle mücadele ederek sokakta yaşam mücadelesi vermektedirler. Bu zor şartlarda yaşam mücadelesi veren canları kurtarmak yerine, bu canlıları malmış gibi alım satımını yapan bunu ticarete döndüren kuruluşlardan satın alıyoruz. Biz bu canları satın aldıkça sanki bir fabrikaymış gibi defalarca üretilmekte ve büyük çoğunluğu da bu üretim işinden kötü etkilenmektedir. Birçok insan(!) bunları bilmesine rağmen utanmadan, hiç vicdanı sızlamadan satın almaya devam etmektedirler. Ayrıca bu tip insanların sadece bir heves uğruna satın aldığı bu canlar, hevesleri geçince o küçücük bebekten yetişkin bir canlıya dönüşünce bakamadıkları gerekçesiyle bir an tereddüt etmeden, düşüncesizce hiç bilmedikleri bir ortama, sokağa atıp yaşamasını bekliyorlar. Şimdiye kadar yemeğini suyunu verdiği bu canlıları alışık olmadıkları ortama atıp yemek bulup uyum içinde sokakta yaşayabileceklerini sanıyorlar.

Gerçekten ömürlük yuva olamayacaksanız, sorumluluk alamayacaksanız o canların hayatına girmeyin. Eğer hayatına girdiyseniz onlar sizin evladınız sizi koşulsuz seviyorlar onlara hayal kırıklığı yaşatmayın. Barınaklarda ve sokaklarda gözleri görmeyen, ayakları üzerine basamayan, açlıkla ve hastalıklarla yaşam mücadelesi veren o kadar çok can var ki. O canlıların size minnetle bakışları, size olan sevgilerini görünce kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Sizde bu sahipsiz hayvanları sevin, onlara evinizde küçücük bir yer açın. Yardıma muhtaç hayvanlara kucak açıp yuva olmak varken satın alıp hayvan ticaretine ortak olmayın.

Sizde bir canın kahramanı olmak için Satın Almayın, Sahiplenin.

Editörlerimizden Zeliha Karaca’nın bu güzel yazısını beğendiyseniz eğer lütfen tüm sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir