Muhabbet Kuşunu Ele Alıştırma
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

Muhabbet Kuşunu Ele Alıştırma

Muhabbet Kuşunu Ele Alıştırma

Muhabbet kuşunuzu egitirken başta bilmeniz gereken kuşunuzu kesinlikle avuç içine almamanız. Avuç içi yerine kendini özgür ve rahat hissetmesi açısından işaret parmağınız üzerinde taşımanız daha uygun olacaktır.

Muhabbet kuşlarının eğitiminde en önemli şey kuşunuzun size güvenmesidir. Muhabbet kuşunuzun size güvenmesi biraz sabır isteyen, zaman alan bir süreçtir. Henüz güven duygusu oluşmadan üzerine giderseniz daha çok korkup sizden uzaklaşacaktır. İlk olarak kuşunuzu yeni aldıysanız ona zaman tanımalı ve bir kaç gün ortama alışmasını beklemelisiniz. Bu süreçte size yakın olduğu bir ortamda olması önemlidir. Üzerine gitmeden, korkutmadan ara sıra onunla konuşmalı bu sayede sizin varlığınıza alıştırmalısınız. Yaşı büyük kuşlarda bu süreç daha uzun olmaktadır.

 

Çoğu yerde kuşun kaçmaması için kanatlarını kısaltmaktan söz edilir, uçmasını engelleyip kendinize mecbur bırakmak amaçlı. Kesinlikle böyle birsey yapılmamalı onu özgür bırakmalısınız.

İlk zamanlar korkarak uçacak ama zamanla alışacaktır. Odaya da alışıp güvenle uçmaya başlayınca artık ele gelme egitimlerine başlamalıdır. Yine aynı şekilde aç bırakarak elden yemeye mecbur edilerek alıştırmaktan bahsedilir ve bu asla doğru bi yaklaşım değildir. Bırakın mecburiyetten değil siz ikram ettiğiniz için yesin elinizden yemi. Aç bırakmadan kafesin içindeyken elinize bir tutam yem alıp kafesin içine uzatın. Başta gelip yemeyecektir, hatta kaçmaya çalışacaktır bu sizi umutsuzluğa düşürmesin. Başta bu gibi tepkiler vermesi gayet normal, sizde biraz sabırlı olup eliniz kafes içinde bi süre beklemelisiniz. Bir süre sonra sizden zarar gelmediğini anlayacak ve elinize korkarakta olsa gelip yemi yiyecektir.
Bir süre zaman zaman kafes içinde elinizden yeme çalışmalarına devam ettikten sonra bunu kafes dışında da yapabilirsiniz. Muhabbet kuşunuz kafes üzerindeyken yine elinize yem alıp yavaşça uzatın. İlk yine kaçabilir bu çok normal ama kısa süre içinde alışacak ve gelip elinizden yem yemeye başlayacaktır. O elinizde yem yerken sizde onla sevgi sözcükleriyle konuşmalı, öpücük atmalısınız. Zamanla onunda kafes içinden size öpücük attığını duyacaksınız. Ilk zamanlar elinizde yiyecek olmadan gelmese de size güveni arttıkça yiyecek olmadanda gelmeye başlayacaktır. Hatta bir süre sonra üzerinizden inmeyecektir.

Yazar: Zeliha Karaca’ya teşekkür ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir