Muhabbet Kuşuna Konuşma Eğitimi
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

Muhabbet Kuşuna Konuşma Eğitimi

Muhabbet Kuşuna Konuşma Eğitimi

Muhabbet kuşları papağan ırkından oldukları için taklit yetenekleri gelişmiştir. Evde beslenen muhabbet kuşları ev halkına ve ev ortamına oldukça çabuk uyum sağlar ve aile bireylerinin seslerini taklit etmeye çalışırlar.
Konuşma eğitimi verilecek olan kuşun yavru olması işinizi kolaylaştıracak olsa da yetişkin kuşlarda doğru ve sıkı bir eğitimle konuşabilirler. Dişi muhabbet kuşlarının konuşamayacağı söylenir, oysa ki sadece erkek kuşlar kadar kelime hazneleri geniş değildir ve bir kaç kelime konuşabilirler. Kuşlar iletişim amaçlı konuşmazlar. Kendilerini aile bireylerine yakın gördükleri için onları taklit ederler ve onlar için en kolay taklit edilecek davranış sestir. Sahibine ıslıklarla ve öpücük sesleriyle karşılık vermesi dişi kuşların olağan durumudur. Konuşmakta bir taklit olduğu için dişi kuşlarında birkaç kelime de olsa konuşması mümkündür. Bu taklidi yapabilmeleri yavru kuşlara ve erkek kuşlara göre daha zordur. Ses yetenekleri bütün kuş türlerinde erkekte daha fazladır. Hal böyle olunca dişi muhabbet kuşu erkek kuşlar kadar yetenekli olmadığından kelime hazneleri sınırlıdır.

Eğitilecek Kuş Nasıl Seçilir?

Doğal yaşamlarında muhabbet kuşları sürü halinde yaşarlar. Sürünün içinde binlerce hemcinsiyle birlikte yaşayan muhabbet kuşlarının farklı bir sesi taklit etme merakları veya ihtiyaçları olmaz. Muhabbet kuşunun konuşması demek, sahibini taklit etmesi demektir. Sizi kendisine ne kadar yakın hissederse o kadarda taklit etmek isteyecektir. Bu nedenle kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız onu tek beslemelisiniz. Bu sayede size daha yakın olacak ve taklit merakı uyanacaktır.
Öncelikle muhabbet kuşunuz ev ortamına ve size alışmalı. Sizi düşman olarak algılamamalı, korkmamalı. Sizi kendisini seven bir arkadaş olarak görmeye başladığında size olan ilgisi daha da artacaktır. Tek beslediğiniz için sizinle vakit geçirmeyi daha çok sevecektir. Korkutmadan yumuşak bir sesle sık sık ona ismiyle seslenin. Zaman geçtikçe ona seslendiğinizi fark edip, size karşılık vermeye çalışacaktır. Ve kuşunuz konuşma eğitimini almaya hazır.
Birlikte zaman geçirdikçe size daha fazla ilgi duyan muhabbet kuşunuz, artık sizin çağrılarınıza cevap vermeye başladığında, size sizin çağrınızı taklit edip sizin gibi cevap vermeye çalışacaktır. Onun bunu yapabilmesi için sizin yardımınıza ihtiyacı vardır. Her seferinde muhabbet kuşunuza aynı çağrıyı yapın. Bu bir öpücük sesi ya da basit bir ıslık sesi olmalıdır. Bu basit sesleri sürekli tekrarladığınızda kısa bir süre de sizin çağrınıza benzer bir sesle cevap verdiğini göreceksiniz. Bu basit sesleri taklit edebilmesi kuşunuzun konuşmaya yatkın olduğunu ve sizin doğru yolu izlediğinizi gösterir. Sizin gibi öpücük sesi çıkarabilen veya sizin gibi ıslık çalan bir muhabbet kuşunuz var artık. Muhabbet kuşunuzla karşılıklı iletişim kurmaya başladığınıza göre artık ona ilk kelimesini öğretmeye başlayabilirsiniz. Kuşunuz ilk kelimesini öğrenirken yine sizin yardımınıza ihtiyacı olacak. İlk kelimeyi kuşunuzun ses yapısına aykırı ve uzun bir kelime seçmeyin. Onun ilk kelimesi kısa ve kelimenin içerisinde muhabbet kuşlarının sesine yakın sesler olması kelimeyi öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Bu harfler “K, J, S, Ş, Z, P, C, Ç” harfleridir. Muhabbet kuşlarının ses yapıları bu harfleri çıkarmak için daha uygundur. İlk kelimesini “Şaşkın, Cici, Aşkım, Kuşcuk” gibi iki heceli kelimelerden birini tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Öğreneceği kelimeye karar verdik sonra kuşunuza seçtiğiniz kelimeyi yumuşak bir ses tonuyla ve onu korkutmadan mümkün olduğunca yakınından sürekli tekrarlayın.
Size karşı bir ilgisi olduğu için söylediğiniz kelimeyi büyük bir merakla dinleyecektir. Bu söylediğiniz kelime ilk öğrendiği ve taklit edebildiği çağrı sesi gibi bir ses olmadığı için sizi sadece dinleyecek, karşılık vermeyecektir. İlk konuşma alıştırmalarını sizle iletişim kurarken değil yalnız kendi halinde öterken duyabileceksiniz. İlk zamanlar ne dediği belli olmayan, fısıltı şeklinde çıkarmaya başlayacak ama siz sürekli yumuşak bir ses tonuyla ve yakından aynı kelimeyi tekrar ettikçe kısa süre de oda söylemeye başlayacak ve artık ilk kelimesini öğretmiş olacaksınız. Çıkardığı bu ses onun çok hoşuna gidecek ve tekrar tekrar söylemeye başlayacaktır. Eğer siz sıkılmadan eğitime devam ederseniz fısıltı şeklinde çıkardığı kelime daha da güçlenecek ve anlaşılır bir şekilde taklit edecektir.

Öğrendiği ilk kelimeyi artık sürekli tekrar edip iyice pekiştiren kuşunuz yeni kelimesini öğrenmeye hazır demektir. Yine kolay bir kelime seçmeniz daha hızlı öğrenmesinde faydalı olacaktır. Aynı yöntemi uygulayarak kısa süre içerisinde ikinci kelimesini de öğrenip söylemesini sağlayabilirsiniz. Artık kuşunuz ikinci kelimesini de net bir şekilde söylemeye başlamışsa ikiden fazla heceli kelimeler öğretebilirsiniz. Konuşma eğitimi verirken yeni kelimeleri sık sık ona tekrar ederken daha önce öğrettiğiniz eski kelimeleri de ara sıra tekrar etmelisiniz. Konuşma eğitimi verirken uygulanacak yöntem hep aynı şekildedir. Yumuşak bir ses tonu ve sürekli tekrar. Muhabbet kuşunuz artık 5’ ten fazla kelimeyi gür sesle net bir şekilde söylemeye başlamışsa, 15 6 ay gibi kısa süre içerisinde siz eğitim için uğraşmasanız da sizin çok sık kullandığınız kelimeleri de söylediğini duymanız mümkündür. Hatta küçük dostunuz kapı zilini veya telefon sesini taklit edip sizi bile kandırabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir