Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Öğrenme
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Öğrenme

Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Öğrenme

Muhabbet Kuşunu beslemeyen çok nadir insan vardır. Her ne kadar çok sevimli de gelse, bazılarımız evde tek kafes içerisinde beslemeye pek gönlümüz razı olmuyordur. Tabii bu durumdan rahatsız oluyorsanız eğer (kafes içerisinde yaşamasından) kendinizce ev içerisine küçük bir salma yapabilirsiniz. Bu konuyu ilerleyen zamanlarda çok daha detaylı bir şekilde sizlere sunacağız.

Öncelikle Muhabbet Kuşları genellikle eğitmek için tek ve erkek olması tercih edilir. Dişi kuşların neden tek olarak tercih edilmediğine gelecek olursak, bu kuşları eğitmek çok daha zor ve ilerleyen dönemlerde kafesinizin altında bir yumurta görebilirsiniz. Bunu nasıl başardı diye merak ettiğiniz vakit bilin ki o; “kızgınlık yumurtasıdır.” Bu nedenle kesinlikle çift kuş beslemeniz taraftarıyız.

Bazı kişiler Muhabbet Kuşlarının erkek veya dişi olduğunu anlamak için “cere” dediğimiz yere baktığında anlar. Elbette bu doğrudur. Fakat erkek ise mavi, dişi ise beyaz-gri olur demek kesinlikle yanlıştır. Muhabbet Kuşlarının rengine göre, kendi aralarında ayrılan ırklarına göre değişebilir. Kısaca bir örnek vermek vermemiz gerekirse, koyu yeşil ve mavi tonlu muhabbet kuşlarının cere rengi açıkça maviyi belli ederken, aynı şekilde beyaz ve gri kuşlarda bu biraz yanıltabilir.

Aşağıda vermiş olduğumuz tabloyu incelediğini zaman ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız.

Dikkat etmişinizdir. Bazı cereler neden bu kadar koyu kahverengi diye, bunun nedeni ise Muhabbet Kuşlarının kızgınlık dönemlerinde, eş tutma dönemlerinde ve yumurtlama dönemlerinde genellikle cere renkleri oldukça farklılaşır.

Aklınıza takılan herhangi bir sorunuz var ise lütfen yorum içerisinde belirtiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir