Mantar Hastalığı
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

Mantar Hastalığı

Mantar Hastalığı

Mantar Hastalığı (Trichophytosis) Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Mantar (Trichophytosis) enfeksiyonu, genelde bütün canlılarda, görülmektedir. Mantar (Trichophytosis) çoğunlukla deri, tırnak ve kıl gibi bölgelere yerleşen kızarıklık, pullanma, kaşıntı ve sulanma gibi belirtilerle kendini gösteren mikrobik bir enfeksiyondur. Özellikle nemin çok olduğu, yaz aylarında çoğalmaktadır. Tedavi edilmezse mantar yayılıp uyuz, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına dönüşebilir. Bütün vücudu kızarık yara şeklinde kaplayıp tüylerin tamamını dökebilir. Hatta lenf bezlerine kadar yayılarak lenfanjit denilen lenf bezi iltihabına sebep olabilir. Erizipel ve selüloit gibi yumuşak doku enfeksiyonu oluşabilir. Daha da ilerlerse fil ayağı denilen hastalık bile oluşabilir. Yani mantar olan bölgenin zamanla katılaşarak kendi üzerine parça eklenerek büyümesi hali. Mantar bulaşıcı mikrobik bir hastalıktır. Hayvandan insana, insandan hayvana geçen tek hastalıktır ve bu geçiş gayet hızlıdır. Mantar mikrobu nemi ve sıcağı çok sevdiği için bu ortamlarda daha hızlı yayılmaktadır. Öyle ki tedavi edilmezse bir günde neredeyse vücudun yarısını kaplayabilir.

Mantar erken tespit edilip hemen müdahale edilmesi gereken bir mikroptur. Pati dostumuzda mantar varsa çoğunlukla huzursuzdur. Bu bütün davranışlarını etkiler. İştahsız ve sürekli kaşınma halindedir, normalde yapmağı davranışlar sergileyebilir. Sinir, stres, gece bağırmalar, huysuzluk ve tuvaletini etrafa yapma gibi olumsuz davranışlar görülebilir. Bu mikrop bize ve hatta tüm aile fertlerine bile bulaşabilir. Bilinenin aksine yaş-kuru mama ve bütün tavuklu gıdalar mantara sebep olmaz ama tetikleyebilir. Çünkü sürekli tavuk ve tavuk katkılı gıdalar ile beslerseniz tüy, deri gibi bütün keratin dokularını ve oluşumlarına olumsuz yönde etki eder. Bu nedenle pati dostumuza sürekli tavuk içeren gıdalar vermemeye dikkat etmeliyiz.

Dostumuzda mantar olduğunu anlamak basittir. Mantar, ilk olarak deride bir bölgede nokta şeklinde oluşur. Mantar oluşan bölge kızarır ve kaşınır. Eğer dostunuz bir noktayı sürekli kaşımasından anlayabilirsiniz. Mantar fark edildiğinde bir an önce önlem alınmalı, büyüyüp iltihap evresine geçmeden tedaviye başlanmalıdır. Çoğunlukla bulunduğu bölgede tüyleri dökerek kendini gösterir fakat her tüy dökümü de mantar olmayabilir. Genelde başlangıçta egzama ile benzer belirtiler görülebilir. Mantar mı egzama mı olduğunu anlamak tedavi açısından önem taşımaktadır. Bir veteriner hekimden yardım almakta fayda vardır.

Mantar mikrobu oldukça güçlü bir mikroptur ama sirke bu mikrobu kolayca öldürebilir. Mantarlı bölgeyi dezenfekte etmek için sirkeden faydalanabilirsiniz. Sirke dökülmüş pamukla sabah akşam mantarlı bölgeyi temizlerseniz mantarın ilerlemediğini ve küçülmeye başladığını görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir