Kuduz Hastalığına Karşı Aşılama
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

Kuduz Hastalığına Karşı Aşılama

Kuduz Hastalığına Karşı Aşılama

Gençlik hastalığı, hepatit ve leptospiroz, köpeklerde gözlenen ve insanlara bulaşmayan hastalıklardır; ancak, leptospirozun nadiren de olsa, insanlarda da gözlendiği bildirilmiştir. Bu nedenle insanlar, anılan hastalıklara kıyasla, köpeklere ve diğer memelilere olduğu kadar kendilerine de bulaşan kuduz hastalığı ile daha fazla ilgilenmişlerdir. Kuduz ısırıkla bulaştığından, bu hastalık, genellikle,  kendilerini ısırarak savunma eğilimindeki etçillerde gözlenir. Ancak kuduz hastalığı, atlarda, sığırlarda ve domuzlarda da gözlenir.

Birkaç haftalık bir kuluçka döneminin ardından, kuduz virüsü kan dolaşımı yoluyla beyine gider ve burada hücre dejenerasyonuna neden olur. Kuduz hastalığı, su korkusu anlamına gelen hidrofobi olarak da bilinir; hastalığın neden olduğu pek çok buldu arasında, dildeki felcin, hayvanın su içmesini olanaksız kılması da vardır.

Pek çok ülkede köpeklerin kuduz hastalığına karşı aşılanması zorunludur. Hastalığın başlıca taşıyıcılarından biri olan tilkilerin yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, bu genel kurala uymanızda yarar vardır. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İsveç ve Damirka gibi ülkelerde kuduz hastalığı neredeyse tümüyle eradike edilmiştir ve bu nedenle, söz konusu ülkelere diğer ülkelerden getirilen köpekler altı aylık bir karantinaya tabidir.

Ev içerisinde beslediğiniz köpekleriniz için mutlaka veteriner kontrolünde kuduz aşılarının vurulması taraftarıyız. Bu nedenle hiçbir zaman bir şey olmaz demeyin ve kuduz aşısını bir an önce yaptırın. Bazı durumlar geç olmadan tedbiri almanız hem sizin açınızdan, hem köpeğiniz açısından oldukça faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir