Köpeklerin Yaşam Süresi
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

Köpeklerin Yaşam Süresi

Köpeklerin Yaşam Süresi

Köpeklerde yavruluktan gençliğe ve gençlikten erginliğe geçiş hızlı gerçekleşir. Köpekler birkaç yıl süreli bir erginlik döneminden geçer. Köpeklerde yaşam süresini belirleyen etmenler arasında, köpeğin yaşadığı ortam, ırkı, sağlık durumu, maruz kaldığı hijyenik koşullar, idman yapma sıklığı ve beslenme şekli sıralanabilir. Şpitz (İng. Spitz) ve Tilki Teriyeri (İng. Fox Terrier) gibi ırklar uzun ömürlüdür ve on sekiz hatta yirmi yıl yaşayabilir. Boksör (İng. Boxer) ve Alman Çoban Köpeği ise, on iki veya on yaşına geldiğinde yaşlanmış kabul edilir.

Köpeklerin insanlarınkine karşılık gelen yaşının hesaplanabilmesi için köpeğin yaşının hediyle çarpılması gerektiğini söylemek çok da doğru değildir. Ne de olsa, bir yaşında bir dişi köpek üremeye hazır kabul edilmesine karşın, yedi yaşında bir çocuk bunun için henüz çok küçüktür. Aşağıdaki tabloda, köpek ve insan yaşları arasındaki bağlantı daha akla yatkın bir şekilde sunulmuştur. Bu tabloda, köpeğin yaşı, insanlardaki karşılığının bulunabilmesi için değişen katsayılarla çarpılmıştır.

KöpekKatsayıİnsan
2 Aylık714 Aylık
6 Aylık105 Yaş
8 Aylık12.59 Yaş
12 Aylık1414 Yaş
18 Aylık13.320 Yaş
2 Yaş1224 Yaş
3 Yaş1030 Yaş
4 Yaş936 Yaş
5 Yaş840 Yaş
6 Yaş742 Yaş
7 Yaş749 Yaş
8 Yaş756 Yaş
9 Yaş763 Yaş
10 Yaş6.565 Yaş
11 Yaş6.571 Yaş
12 Yaş6.375 Yaş
13 Yaş6.280 Yaş
14 Yaş684 Yaş
15 Yaş5.887 Yaş
16 Yaş5.689 Yaş

Tabloda da görüldüğü gibi, köpekler ortalama on iki yıl yaşar ve yaşam süreleri genellikle on beş yılı geçmez. Bu, kuşkusuz, bu denli değerli bir hayvan için kısa bir süredir ve doğanın bu konuda köpeklere cömert davranmadığı söyleyenebilir. Düşünsenize, bir papağan ortalam yüz yıl, kanarya yirmi yıl, öküzkurbağası on altı ve dil balığı on beş yıl yaşamaktadır!

Köpeğin gelişimi, üç ve beş yaş arasında tamamlanır. Bu dönemde, köpeğin fiziksel gelişimi tamamlanmış olup, enerjisi de doruk noktasındadır. Köpek yedi veya sekiz yaşına geldiğinde, yavaş yavaş çökmeye başlar. Bu dönemde, refakatçi köpekler sessizlik ve huzur arayışında olur, daha fazla uyur ve kış mevsiminde, kalorifere veya sobaya yakın bir yere kıvrılmayı yeğler. Koruma ve av köpekleri ise, gençken sergiledikleri dirençten ve saldırganlıktan vazgeçer.

Yaşlanma sürecinde köpekler hemen her zaman sağır olurlar; katarakt olabilirler ve dişleri dökülerek çiğnemeleri de güçleşebilir. Erkek köpeklerde prostat bezinin büyümesine bağlı olarak idrar yapmada güçlük ortaya çıkabilir. Yaşlanmanın köpeğin kişiliği üzerindeki etkilerinden söz edilecek olursa, köpeğin gençken sergilediği tutumların tersini sergilemesi daha belirgin bir hal alır ve köpeğin alışkanlıklarına bağlılığı artar.

Yaşlanan bir köpeğin sağlık durumu, büyük ölçüde gençliğinde maruz kaldığı bakım ve beslenmeye bağlıdır. Köpek, gençliğinde çokça idman yapmış, temiz hava ve güneş ışığı almışsa, temiz bir ortamda barındırılmış, iyi beslenmiş, soğuktan korunmuş ve düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmiş ise, yaşlılığında sağlık sorunu yaşaması olasılığı daha düşüktür.

Yaşlı köpekler bakım gerektirir. Yaşlı bir köpek, sessiz ortamlarda barındırılmalıdır ve kolay sindirilebilir yiyeceklerle beslenmelidir (ağırlıklı olarak çorba ve daha az et). Öte yandan, şişmanlaması önlenmeli ve idman yaptırılmalı ama yormaktan da kaçınılmalıdır.

Köpekler, genellikle sessiz sedasız ölür. Acı veren ve sağaltımı mümkün olmayan bir hastalığa yakalanmaları halinde ötenaziye başvurulabilir. Bu durumda, hayvan, veteriner hekim tarafından yapılan acısız bir enjeksiyon ile uyutulur. Köpeğin boş yere acı çekmesine son vermek kuşkusuz kolay bir iş değildir. Ancak ötenazi kararı, duyarlı bir hayvan sahibinin dostu için artık hiç umut kalmadığında yerine getirmesi gereken bir görev ve aynı zamanda sevgisinin de bir göstergesidir. Köpeğin ölümü, geride büyük bir boşluk bırakır. Onun yokluğunda günler hüzünlü geçer. Ancak, istendiği taktirde bu boşluk doldurulabilir. Her zaman, yakınlarda, sahiplenmeyi bekleyen bir köpek yavrusu vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir