Köpekleri Soğuktan Korumak
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

Köpekleri Soğuktan Korumak

Köpekleri Soğuktan Korumak

Çoban köpekleri ile Sen Bernard (İng. St. Bernard), Çov Çov (İng. Chow chow) ve Sibiryalı Huski (İng. Siberian Husky) ırkları dışında, hiçbir köpek kuzey ülkelerinin soğuk kışlarına dayanamaz. Sibiryalı Husky ırkı (Sibirya Kurdu), sıcak ev ortamında bakılacak olursa, tıpkı Boss’un öyküsünde olduğu gibi hasta olabilir. Boss, sürüsüne on yıl öncülük yapan yürekli ve güçlü bir Huski idi. Fransız bir hanım tarafından alındıktan sonra, buzun bu soylu kralı, evde yaşamaya mahkûm edildi ve iki yıl sonra, evi terk ettiği yağmurlu bir gecede öldü.

Çoğunlukla refakatçi köpeklerin evin içinde uyumasına izin verilir. Köpek, evin herhangi bir köşesinde, koridorda, mutfakta ve hatta tuvalette dahi mutlu olur. Tek gereksinimi, üzerinde yatacağı küçük bir yastık veya eski bir battaniyedir. Öte yandan, köpekleri iriyse, hayvan sahipleri köpeklerinin terasta veya bahçede olmasını tercih eder.

Köpeğin evin dışında yattığı kulübesi, rüzgardan ve nemden korunaklı bir yerde olmalıdır. Köpek kulübesinin büyüklüğü, köpeğin büyüklüğüne uygun olmalı ve hayvan içindeyken, rahatça ayakta durabilmesine ve dönmesine olanak tanımalıdır. Geleneksel olarak, köpek kulübeleri küçük birer ev şeklinde, tahtadan yapılmış, çatısı yanlara doğru eğimli ve kötü hava koşullarına dayanması ve parazitlerin yuvalanmasının önlenmesi amacıyla hem içten hem de dıştan boyanmış yapılardır. Kulübenin, düzenli olarak temizlenebilmesi için parçalarına ayrılabiliyor olması da bir avantajdır.

Kulübenin, köpeğin rahatça girip çıkabileceği büyüklükte tek bir açıklığı olmalıdır. Kış aylarında bu açıklık eski bir perde veya örtü ile kapalı tutulmalıdır. Böylece, köpek romatizmadan korunmuş olur. Ayrıca, köpek yerden birkaç santimetre yüksekte yatmalıdır ve kulübesinin çatısı da, tahta kiremitlerle veya metalle korunmalıdır. Kulübe içerisine, hayvanın üzerinde yatması için kumaş parçaları veya talaş ile doldurulmuş sağlam bir yastık konmalı ve yastık her hafta düzenli olarak havalandırılmalıdır.

Köpek, soğuk hava koşullarından olumsuz etkileniyorsa veya bacaklarıyla ilgili bir sağlık sorunu varsa, kış mevsiminde evde kalmasına izin verilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir