Köpeklerde Kızgınlık ve Çiftleşme
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

Köpeklerde Kızgınlık ve Çiftleşme

Köpeklerde Kızgınlık ve Çiftleşme

Erkek köpeklerin ilk çiftleşmesi için en uygun dönem, gelişimlerini tamamladıkları bir buçuk yaştır. Dişi köpeklerde ise, ilk çiftleşme için uterusun (rahmin) yetişkin ölçülere ulaştığı ikinci veya üçüncü kızgınlık dönemine kadar beklenmesi önerilir.

Dişi köpek, yaklaşık olarak her altı ayda bir kızgınlık gösterir. Ancak, kentlerde yaşayan köpeklerde kızgınlık dönemleri arasındaki süre beş aya inebilir. Erkek köpekler her zaman çiftleşmeye hazırdır ve kızgınlık dönemindeki dişilerin salgılarıyla uyarılır. Döllenme ile sonuçlanma olasılığı yüksek bir çiftleşme için en uygun zaman, dişinin erkek köpeğin yaklaşma girişimlerini kabul etmeye başladığı ikinci haftanın son günleridir; bu dönemde ovulasyon(Olgunlaşarak yumurtalığın çeperine gelen folikülün yırtılmasıyla yumurtanın yumurtalıktan atılması) da gerçekleşir. Çiftleşmenin 24 saat veya 48 saat içerisinde tekrarlanması gerekir.

Dişi ve erkek arasındaki çekim, testisler ve yumurtalıklardan salgılanan hormonlardan kaynaklanır. Döl verimi, yaşla birlikte azalır ve önce dişi köpekte, sonra da erkek köpekte tamamen kaybolur.

Çiftleşme zamanının, yavrular ilkbahar başında doğacak şekilde ayarlanması yerinde olur. Bu şekilde, yavrular gelişmek ve sağlıklı bir şekilde büyümek için iyi hava koşullarından yararlanabilir. Yavrular için gerekli olan yürüyüşler ve eğitim de güneşli günlerde rahatlıkla yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir