Kediler Neden Koku Bırakır?
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

Kediler Neden Koku Bırakır?

Kediler Neden Koku Bırakır?

Kediler Neden Koku Bırakır? Kediler temizliklerine çok dikkat eden titiz hayvanlardır. İdrar ve dışkılama konusunda evde beslenen kediler kendileri için hazırlanan kum kaplarına dışkılarını yapar ve üzerini kapatırlar. Ancak bu hayvan bazen bu titizliğinin aksine bazı davranışlar gösterebilmektedir.

Kediler genellikler alanlarını belirleme için yaşadığı aidiyet hissettiği alanlara idrar püskürtme, tırmalama, sürtünme, ağız etrafındaki salgı bezleriyle işaretlemek için ise ağız kenarlarını sürerler. Kısırlaştırılmış kedilerde idrar püskürtme olayı pek görülmez. Çünkü kızgınlık dönemine girmiş olan dişi kedinin idrarında bol miktarda östrojen hormonu bulunduğu için çiftleşme durumunu etraftaki erkek kedilere bildirmek için idrar püskürterek işaretleme yapar.

Yabancı ve Tehdit Oluştuğunu Hissettiğinde

Kediler yine yakın çevrede bulunan yabancı ve tehdit oluşturan diğer kedilerin varlığı halinde de koku bırakma işlemini yaparlar. Bunun sebebi koku bırakılan alanın kendisine ait olduğunun ve kendi varlığının bilinmesi isteğindendir. Kediler bazen sahiplerini de koku bırakarak işaretlemektedir. Sahibine karşı yakınlık hissetmesinden dolayı bazen masajla bazen de ağız kenarlarını sürterek koku bırakırlar.

Ev ortamında bakılan kediler için ev içerisinde yaşayan bireylerde değişiklik olması, örneğin yeni birinin yaşamaya başlaması ya da bir bebeğin aileye katılması da onları tedirgin edecek bir unsurdur. Bu gibi durumlarda da evin çeşitli yerlerine koku bırakarak güvenli kendilerini hissetmek isterler. Ev içerisinde örneğin koltuk değişimi, ya da tadilat yapılması ile değişiklik olması da onların güvenli ortamlarını güvensiz hale getirdiği için koku bırakma bu durumlarda da sıkça rastlanılan bir davranıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir