Kediler Nasıl İletişim Kurar?
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

Kediler Nasıl İletişim Kurar?

Kediler Nasıl İletişim Kurar?

Kediler şaşırtıcı çeşitlilikte bir dizi ses çıkarabilirler ve araştırmalar bu seslerin anlamlı olduğunu göstermektedir. Bunlar diğer kedilere -ve hatta belki de biz, insan dostlarına -sinyaller göndermenin gelişmiş bir yoludur.

Ünlü bir yazar bir keresinde, şaka yollu, kedilerin sadece bir ses çıkarabildiklerini söylemiş ve “siz onlara ne derseniz deyin onların sadece mırlamalarından” yakınmıştı. Hayvanlara ve davranışlarına daha profesyonel bir ilgi duyan Charles Darwin bir kedinin ses yelpazesinin yarım düzine farklı ifadeye kadar çıkabildiğini tahmin etmişti. Profesyonel ve amatör gözlemciler yıllar boyunca kedilerin çıkardıkları önemli seslerin sayısı hakkında tahmin yapmaya çalışmışlar ve bu sayının 20-600 arasında olduğu sonucuna varmışlardır. Hatta kedilerin gramer kurallarını ve “et“, “fare” ve kedi evreninde büyük önem taşıyan diğer kelimeleri içeren anlamlı bir dilleri olduğu bile öne sürülmüştür.

Kedilerde Sesli Saldırganlık

Kedi seslerinin miyavlama ve mırlamadan ibaret olmadığı kesinlikle doğrudur. Ancak şu bir gerçektir ki kediler konuşamazlar. Hiçbir hayvan konuşamaz. Ancak, bazı hayvanlar gibi, kediler de ruh hallerini ifade etmek ve başkalarına anlatmak için çeşitli sesler kullanırlar. Örneğin azgın kedi sesini ele alın, bu farklı ve özel bir sestir. Kediler bu sesi öfkeliyken ya da bir kavgaya karışmak üzereyken çıkarırlar ve bu ses, erkek kedilerin büyük rekabet içinde bulunduğu çiftleşme sezonu boyunca sıklıkla duyurulur.

Saldırganca sesler ister kedilerden gelsin ister diğer hayvanlardan, olası düşmanlara karşı bir güç ifadesi olarak kullanılır. En yüksek sesle hırlayan büyük ihtimalle en sert dövüşendir; rakibinin işaretini duyan daha zayıf kedi pekala bunu dikkate alarak yaralanmadan geri çekilebilir. Bu tür durumlarda, daha güçsüz kedinin azgın sesi hafiften gırtlaktan gelen sakin bir miyavlamaya dönüşebilir. Bu ses korku ifade eder, ama tamamen yenilgi anlamına gelmez; bir tür “Peki, bu kez sen kazandın, ama bir daha karşıma çıkarken iyi düşün” diyen bir gurur kurtarıcıdır.

Kedilerde Mutlu Konuşma

Daha hoş bir kedi sesi ise “cıvıldama” olarak bilinen hafif, yükselen bir ses titremesidir. Bu ses, yavrularını bir araya toplamak isteyen ya da bir süredir yanlarında olmayan ve dönüşünü belirten anne kediler tarafından kullanılır. Pek çok yetişkin evcil kedi bu sesi, kendisine yiyecek tedarik ettiği için kedinin zihninde bir tür anne olan sahibinin varlığını fark ettiğinde kullanır. Dolayısıyla bu ses kedisever insanlar için bir tür selamlama -yani kedicede “merhaba” -anlamına gelmektedir. Bu ses ayrıca kediler, sahiplerine ölü kuş veya fare cinsinden “hediyeler” getirdiklerinde de kullanılır. Bir yavru kedi için bu örnekteki cıvıltılı ses avcılık dersini öğrenmesi için dikkat etmesi gerektiğine dair bir işaret sayılırken insanlar için şu anlama gelir. “Bunu sana getirdim çünkü senden hoşlanıyorum.

Kedilerde Miyavlama

Günlük kedi ifadelerinin çoğu “miyavlama” başlığı altında toplanabilir. Bu ses, kedi yavrularının neredeyse doğdukları andan itibaren çıkardıkları miv sesinin yetişkin versiyonudur. Yavrularda miv sesi dikkat çekmek için bir çığlıktır ve yetişkin miyavlaması da temelde aynı anlamı taşır. Elbette bu, miyavlamanın farklı anlamlarının olmadığı anlamını taşımaz, hatta tam tersi. Küçük bebek ebeveyninin, çocuklarının çıkardıkları -bazen açlık işareti olan bazen de bez değişimi zamanını bildiren- sesleri anlamayı öğrenmeleri gibi kedi sahipleri de hayvanlarının çeşitli miyavlamalarının anlamlarını öğrenirler. Kedinizin yiyecek beklediği, dışarı çıkmak veya okşanmak istediği zamanlarda çıkardığı özel sesler olabilir. Miyavlamalar hiç kuşkusuz kedilerle insanlar arasında bir iletişim yoludur, ama bunların bir kedi lisanı oluşturduğu söylenemez. Aslında tümü aynı kapıya çıkar: “İhtiyaçlarımı karşıla, bekletmeden!

Kedilerde Mırlama

Tüm kedi sesleri içinde en çok mırlama insan kulağını okşar. Bu sesin kedilerin mutluluğunu ifade ettiğine kuşku yoktur, ama başka işlevleri de olabilir. Kedilerin stresli olduklarında, dişi kedilerin doğum yaparken ve ciddi şekilde yaralandıklarında mırladıkları da tuhaf bir gerçektir. Bu tür mutsuz  mırlamaların tedavi edici bir özelliği olabileceğine dair kanıtlar vardır. Kedi mırlamasının özel frekansı iyileşmeyi hızlandırır ve bu, büyük ihtimalle fizyoterapide kullanılan ultrason teknikleriyle aynı şekilde iş görür.

Kedi mırlamaları için 2009 yılında İngiltere’nin Sussex Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma bazı kedilerin bebeklerin ağlama frekanslarını taklit edecek şekilde mırlamayı öğrendiklerini ortaya çıkardı. Araştırmacılar bu kedi sesine “talep mırlaması” adını verdiler. Belki de insanların kedilerin arzularına direnememeleri bu sesin, insan yavrusunun sıkıntılı çağrısıyla sonik benzerliğinin insanlardaki derin besleme dürtüsüne dokunmasından olabilir. Eğer bu doğruysa “talep mırlaması” da kedi manipülasyonunun bir örneğidir. Zira kediler doğal davranışlarını dünyalarını paylaştıkları insanlardan (kendi açılarından) en iyiyi elde etmeye yönelik olarak değiştirmişlerdir.

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir