İran Kedisi
Cumartesi, Şubat 24Satın Alma, Sahiplen!

İran Kedisi

İran Kedisi

İran kedileri, yaklaşık 15 sene yaşayabilen Fars kedileridir. İlk doğdukları yer İran olduğundan dolayı adını doğduğu ülkeden almış ve bilimsel isim olarak da Felis Catus denmektedir.

Üst sınıf kedi sınıfına giren İran kedileri, en eski kedi türlerinden olmasının yanı sıra dış görünüşü diğer kedilerden çok daha farklı olmakla beraber en sakin kediler arasında yer almaktadır. Hatta Mısırlı zamanlarında bile olduğu varsayılmaktadır.

Görünüşünden de anlayabileceğiniz gibi çizgi dizi kahramanı olan Garfield da bu kedi cinsindendir. Bakımı diğer kedilere nazaran daha zahmetli ve zor olduğundan dolayı herkes bu bakımı üstlenemese de en çok ev kedisi olarak alınan kedilerden birisi İran kedileridir.

Kalın ve kısa boğazı olan, iri gözleri ve kısa bacaklarının yanı sıra diğer kedilere göre İran kedileri çok fazla tüylüdür. Genel olarak gözleri hep kısıktır ve sanki her zaman uyumak ister gibi bir hâl görünümü verir. Ayrıca gözleri her zaman aktığından dolayı gözlerinin bakımlarını özenle ve her daim yapılması uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Sakin ve uysal bu kediler dıştan hayatı pek takmadıklarını görürsünüz. Fakat yapısı ve cinsi bu tür olduğundan dolayı çok fazla enerji sarf etmezler. İnsanlar ile arası çok iyidir ve özellikle kucağa alınıp sevilmeyi çok severler.

Diğer kedilere nazaran İran kedileri daha hızlı tuvalet eğitimi dahil birçok eğitimi kolaylıkla öğrenebilen zeki kedilerdir. İnsanlar ile iletişimi iyi olmasının yanı sıra diğer hayvanlarla da iyi geçinen nadir kedilerdir.

Özellikle kedi yarışmalarında göreceğiniz gibi birçok birinciliğe öncülük eden İran kedileri, ne kadar tembel görünse de aslında oynamayı seven bir kedidir. Fakat ilgisini çekecek bir şey olmazsa çabuk sıkılabilir ve en komik özelliği de her yer anında uyuyabilmeleridir.

Tamamen ev kedisi olan bu İran kedileri, dışarıda asla yaşayamazlar ve bakımı çok zor olmasının yanı sıra bakımsız kaldıkları bir an hasta olabilirler. Sebebi ise burunlarında ki yapıdan dolayı solunum zorluğu çekmelerinin yanı sıra göz akıntıları da sorun hale gelebilir. Ne kadar zahmetli olsa da dış görünüşünden dolayı bu bakımlara katlanabilen insanlar evlerinde beslemektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir